Lezárultak a vízitúra fejlesztések a Felső-Tiszán

A legendás Tisza szinte mindenkiben kellemes emlékeket idéz: gyermek és kamasz korunk legszebb élményeit, bográcsozásait.  A Tisza és az Öreg-Túr mentén több ponton kiépített vízitúra megállóhelyek található, ahol akár felszerelést és a túrázáshoz szükséges kajakot és kenut. Különösen a pandémiás időszak alatt nőtt meg a szabadidős szolgáltatásokat kínáló helyszínek népszerűsége, így létrejött egy olyan társadalmi igény, amely további fejlesztéseket és kapacitás-bővítést szolgáló beruházásokat vont maga után. 

A Felső-Tisza egyedülállóan szép és természetvédelmi szempontból kiemelten értékes vizes élőhelyekkel

rendelkezik. Változatos és vadregényes folyók, mint a Tisza és az Öreg-Túr hullámain lapátolva fedezheted fel új nézőpontból, a vízről a hazai tájakat. A lomhán, kényelmesen kanyargó Öreg-Túrral szemben a gyorsabb folyású szakaszokkal rendelkező Felső-Tisza szakaszig, a vízitúra helyszínek széles skálája várja az ide érkezőket, így biztosan mindenki megtalálja a tudásának és erőnlétednek megfelelő kihívást.  

Azért, hogy ebben a régióban is teret nyerhessen a vízitúrázás reneszánsza, jelentős állami szerepvállalásra van szükség. A Felső-tiszai vízi turisztikai fejlesztés című, GINOP-7.1.9-17-2018-00013 azonosítószámú projekt keretében a tokaji és tiszabecsi mellett új vízitúra megállóhelyek jöttek létre Szabolcsveresmarton és Rakamazon 492.222.249 forint, vissza nem téritendő európai uniós támogatásból. A Tokaj, Felső-Tisza és Nyírség kiemelt turisztikai fejlesztési térségben megvalósuló Felső-tiszai víziturisztikai fejlesztés illeszkedik az előző években, a GINOP 7.1.2 „Felső-Tisza vízi turizmusának komplex fejlesztése” című projektben megvalósult fejlesztésekhez, kibővítve az előző ütemben létrehozott szolgáltatásokat. Az újabb beruházás az előző eredményeit kiegészítve növeli a Tisza felső szakaszának turisztikai vonzerejét.  

Tiszabecsen a Vidám Delfin vízitúra megállóhelyen földszinti vizesblokk helységei újultak meg ebből a pályázati forrásból.  A vízitúra megállóhelyen kialakításra került a speciális sportpark is.  A teljes beruházása biztosítja a fogyatékos emberek fogadása érdekében a fogyatékosság típusához igazodó sajátos igényeknek megfelelő szolgáltatásokat.

Szabolcsveresmarton, a Rétközi-tó partján a támogatásból létrejött vízitúra központ lehetővé teszi a vízitúrázók fogadását, közösségi programok szervezését, lehetőségét is biztosítja. A SUP deszkák mellett kajakkal, kenuval túrázni vágyók, a Rétközi-tó természeti szépségeit felfedezők számára a mosdók és közösségi helység mellett remek pihenési, kikapcsolódási lehetőséget biztosít. 

Tokajban a Tokaji Vízitúra Központ számít a Bodrogzug kapujának, innen indulnak vagy érkeznek a Bodrogon, a Tiszán vagy a Bodrogzugba vezető túrák. A tokaji helyszínen a beruházásból összesen 39 darab vízitúra eszköz elhelyezésére alkalmas tárolót alakítottak ki a projekt keretében és színvonalas felszerelések beszerzése is megtörtént. 

Rakamazon a Zenit Vízibázis került fejlesztésre, amely már modern vízieszközökkel tud szolgálni turistáinak. A vízitúra megállóhely megújult épületében közösségi térrel, elsősegély szobával, öltözővel, vizesblokkal is várja a vízitúrázókat. A fejlesztés keretében 6 db vizesblokkal ellátott öltöző egységgel bővült a bázis.  Emellett 6 db öltözőszobában került kialakításra egy akadálymentes pihenő, valamint férfi és női, illetve családi és személyzeti öltöző, illetve a családbarát baba-mama szoba is elkészült. Az épület a bejárata akadálymentes megközelítése rámpával biztosított. Az épületben a túrázók számára féri és női WC mosdót, valamint két közösségi teret alakítottak ki.

A fejlesztés célja, hogy a Felső-Tisza a hazai víziturizmus népszerű helyszínein emelkedjen a szolgáltatási színvonal, a szabadidejüket a természetben töltők számára pedig biztonságos és magas szolgáltatási színvonalat kínáló régió jöjjön létre. A térség látogatószámának növekedése révén erősödnek a KKV szektor szereplői részben közvetlen üzleti lehetőségeket kiaknázva, részben közvetett módon a multiplikátorként ható turizmus iránti kereslet bővülésével. A projekt keretében megvalósuló hálózatfejlesztésnek köszönhetően négy településen (Tiszabecs, Szabolcsveresmart, Rakamaz, Tokaj) valósultak meg azok a fejlesztések, amelyek egyrészt a vízitúrázók speciális igényeit elégítik ki, másrészről pedig valamennyi odalátogató számára elérhetővé teszik a szolgáltatásokat. 

Marketing szempontból fontos, hogy a célzott kommunikációs elemek használatával minél több ember ismerje meg a fejlesztés célját és eredményeit és a megismerést követően használja a megvalósult fejlesztéseket. A helyszíneken emellett megvalósulhat egy hatékony szemléletformálás is, amely szélesebb társadalmi rétegek számára ismerteti meg a vízitúrázás szépségeit.  A projekt online és offline kommunikációjának fontos feladata továbbá, hogy bemutassa a helyszínt és a megvalósuló fejlesztéseket, valamint szolgálnia kell az európai uniós források átlátható felhasználását.